Czym zajmuje się endodonta?

Osoby zmuszone do leczenia u stomatologów często obawiają się, że konieczne będzie leczenie kanałowe. W powszechnej świadomości prowadzi ono do powikłań i dużego uszczerbku finansowego. Część osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo leczenie zębów rozwinęło się na przestrzeni ostatnich lat. Z uwagi na częste choroby miazgi każdy stomatolog ogólny potrafi leczyć kanałowo. Natomiast leczeniem trudniejszych przypadków, czy powikłań zajmuje się lekarz endodonta.

pobraneNastępstwem postępującej próchnicy jest stan zapalny, który powoduje ostry, przeszywający ból. Jeśli ból zęba jest bardzo silny i wszystkie metody zwalczenia go zawodzą, trzeba wybrać się do specjalisty. Podstawowym narzędziem pracy lekarza endodonty jest mikroskop. Ten rodzaj leczenia polega na precyzyjnym oczyszczaniu kanałów korzeniowych z zakażonej lub obumarłej miazgi. Pozwala to uratować zęby, które w przeciwnym wypadku musiałyby zostać usunięte.

W Polsce nie istnieje program szkolenia podyplomowego ze specjalizacją endodoncja. Uprawnieniem do specjalistycznego leczenia są kursy organizowane przez Akademie Medyczne oraz prywatne ośrodki kształcenia. Obecnie wygląda to tak, że prawo pozwala każdemu lekarzowi stomatologowi posiadającemu prawo do wykonywania zawodu, przeprowadzanie zabiegów endodontycznych. Jednak doświadczenie uczy, ze nie każdy będzie potrafił robić to jednakowo profesjonalnie.

Dobrze wykonane leczenie kanałowe cechuje się dużą skutecznością. Jest też w pełni bezpieczne i nie boli. Oczywiście pod warunkiem, że zastosowano odpowiednio dobrane znieczulenie miejscowe. Kiedyś leczenie kanałowe wiązało się z wieloma uciążliwymi wizytami w gabinetach. Współczesne metody leczenia powinny sprawić, że uprzedzenia do tej metody szybko znikną. Ząb poddany leczeniu przez dobrze przygotowanego endodontę, będzie służył pacjentom jeszcze przez wiele lat.

Pozdrawiamy, Medens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>