Implant zęba, proteza czy most?

Usunięcie zęba wiąże się z ubytkiem, który trzeba uzupełnić. Brak choćby jednego zęba źle wpływa na pozostałe, które, nie mając w nim oparcia, zaczynają się chwiać stając się przyczyną nieprawidłowego zgryzu. Dlatego niezwykle ważne jest, by w porę zadbać o uzupełnienie luk w swojej jamie ustnej. W zależności od funduszy, którymi dysponujemy, do wyboru mamy kilka opcji. Implant zęba, proteza czy most – co wybrać?

dentistry-668214_960_720

Implant zęba

Implant zęba to wykonana z tytanu śruba zastępująca korzeń zęba. Na niej montuje się koronę ceramiczną lub porcelanową. To chyba najlepsza metoda odbudowy zęba, ponieważ implanty niewiele różnią się od naturalnych zębów. Dodatkowo są bardzo trwałe. Jedyną wadą jest wysoka cena, na którą nie może pozwolić sobie każda osoba, która utraciła ząb.

Most

Mosty stosuje się do wypełnienia luki po jednym lub większej liczbie brakujących zębów. Mocowane są do naturalnych zębów otaczających braki lub do implantów. Ważne jest, by będące filarami mostu zęby były zdrowe. Mosty mogą być porcelanowe lub ceramiczne. Są znacznie tańsze od implantów.

Proteza

Przy braku kilku zębów lub przy ich całkowitej utracie, można zastosować protezę. Jest to uzupełnienie, które każdego dnia trzeba zakładać i wyjmować. Niezbędne jest również czyszczenie protezy. Są refundowane przez NFZ.

Niezależnie od tego, na którą z powyższych metod się zdecydujemy, warto pamiętać, że brak zęba nie szkodzi tylko urodzie, ale też zdrowiu. Chcąc nie dopuścić do ich rozwoju, możemy wstawić implanty zębowe, protezę lub mosty. W zależności od tego, ilu zębów nam brakuje i jakimi funduszami dysponujemy, wypełnimy lukę jedną z tych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>