Jak postępować po zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

Leczenie implantologiczne tak jak inne zabiegi chirurgiczne związane jest z przestrzeganiem pewnych zasad po jego zakończeniu. Mimo że najczęściej gojenie przebiega bez problemu, na początku pacjent może odczuwać lekki ból i dyskomfort. Zazwyczaj jest to czymś normalnym, w końcu implant zęba to coś nowego dla jamy ustnej. Jednak podczas przyzwyczajania się do niego, które zajmuje około tygodnia, powinno się postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami.

pexels-photo-305564

Dieta

Nie powinno się jeść i pić do czasu aż znieczulenie całkowicie ustąpi. Zazwyczaj po trzech godzinach od zabiegu można zjeść letni i miękki posiłek, którego konsumpcja nie wymaga zbytniego wysiłku. Przez kolejne siedem dni wszystkie potrawy powinny mieć postać półpłynną i niegorącą, a tuż po ich spożyciu należy przepłukać jamę ustną wodą lub specjalnym preparatem. Twarde pokarmy można spożywać dopiero mając całkowicie zagojone dziąsła. Nie wolno również palić i pić alkoholu.

Wolny czas

Zoperowane miejsce nie może być nagrzewane. Trzeba unikać opalania się na słońcu czy korzystania z solarium. Ważne jest, by nie obciążać się intensywnym wysiłkiem fizycznym. Gojenie się dziąseł to również czas ograniczenia się od długich rozmów i szerokiego śmiania się, jak i wydajnych gestów niewerbalnych.

Higiena jamy ustnej

Nowo wszczepionego implantu zęba nie wolno dotykać językiem ani palcami. W tym okresie higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, stąd miejsce przeszczepu należy czyścić dokładnie, ale bardzo delikatnie. W razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego, a gdy wszystko leczy się tak jak powinno, ciągle trzeba pamiętać o kontrolach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>