Jak prawidłowo myć zęby?

Regularne mycie zębów to fundament właściwej higieny jamy ustnej. Choć od dziecka uczymy się, jak szczotkować zęby, to wciąż bardzo wiele osób nie potrafi tego robić prawidłowo. Kilka lat takich zaniedbań może skutkować próchnicą, ubytkami i erozją szkliwa. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań: którą szczoteczkę wybrać, z jakiej pasty korzystać i jaką przyjąć technikę mycia zębów.

brush-18729_640Kluczowym przyrządem służącym do systematycznego dbania o czystość jamy ustnej jest szczoteczka. Warto wymieniać ją  raz na 3 miesiące. Włosie musi być dostosowane do stanu naszych dziąseł. Do wyboru są takie z włosiem miękkim, średnim i twardym. Miękkie przeznaczone są dla osób o wrażliwych lub chorych dziąsłach, posiadających implanty zębów i dzieci. Z kolei twarde dla zmagających się z kamieniem i osadem nazębnym. Kompromisem między nimi jest szczoteczka o średniej twardości. Jaką pastę do zębów wybrać? Na rynku dostępnych jest ich wiele. Najczęściej są wybierane te uniwersalne. Jeżeli ktoś zmaga się z jakimś problemem, np. nadwrażliwością, ubytkami szkliwa czy chorobami dziąseł, warto wybrać dedykowaną dla nich pastę. Osobom chcącym wybielić swoje zęby, zaleca się wybranie takiej o niskim współczynniku ścieralności. Najlepiej myć jamę ustną po każdym posiłku. Jeśli to niemożliwe to przynajmniej rano i wieczorem. Mycie powinno trwać co najmniej 2 minuty.

Stomatolodzy zalecają dwie techniki czyszczenia. Okrężną – główkę szczoteczki układa się prostopadle do linii zębów i wykonuje okrężne ruchy oraz wymiatającą – główkę szczoteczki układa się pod kątem 45 stopni, wykonuje delikatne okrężne ruchy, a następnie wymiatające z góry na dół i odwrotnie. Dodatkowo warto korzystać z irygatora, nici dentystycznej i płynu do higieny jamy ustnej.

Pozdrawiamy, Medens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>