Nawyki w pracy szkodliwe dla zębów – 4 rzeczy, których należy się wystrzegać

Praca, zwłaszcza biurowa, może przyczynić się do wykształcenia rozmaitych nawyków, które mogą być szkodliwe dla naszych zębów. Mowa m.in. o gryzieniu ołówków czy długopisów czy niezdrowe podjadanie słodyczy. Kwestia ta dotyczy także uczniów, studentów oraz osoby, które dużo czasu spędzają przy biurku i przed komputerem. Co najbardziej szkodzi naszym zębom? Oto 4 nawyki, których powinniśmy unikać.

pexels-photo (10)1. Nadmierne żucie gumy

Owszem, żucie gumy po posiłku przywraca świeży oddech i przywraca odpowiednie pH w jamie ustnej, jednak czynność ta powinna trwać jedynie kilka minut. W przypadku wielu osób żyjących w biegu żucie gumy to sposób na walkę ze stresem, przez co staje się to wręcz naszym nałogiem. Jej nadużywanie może przyczynić się do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego lub przerostu żwaczy. Efektem jest asymetria twarzy – dotyczy ona głównie osób żujących gumę tylko jedną stroną jamy ustnej.

2. Wykorzystywanie zębów zamiast narzędzi biurowych

Niemalże każdy, gdy nie ma pod ręką nożyczek odruchowo pomagał sobie zębami. Do rozerwania taśmy klejącej, sznureczków czy do otwierania zafoliowanych produktów, a nawet do podważenia zamknięcia pudełeczka. Niekiedy pomagamy sobie również przytrzymując przedmioty w ustach (długopisy, ołówki, szpilki etc.), gdy potrzebujemy obu rąk do pracy. Takich sytuacji również należy unikać, bowiem kontakt zębów z twardymi przedmiotami może uszkodzić szkliwo, a nawet przyczynić się do ukruszenia zęba.

3. Podpieranie brody

food-man-person-eatingRozmyślając przed komputerem czy nad dokumentami bardzo często ręką podpieramy podbródek. W związku z tym mocniej zagryzamy zęby, te zaś naciskają na siebie z większą siłą. A jeśli do tego coś nas zirytuje lub zestresuje, możemy zacząć zgrzytać zębami. Może to spowodować problemy ze szkliwem – zbyt częste podpieranie brody może spowodować pękanie szkliwa a nawet starcia koron zębowych oraz rozchwiania zębów.

4. Niezdrowe jedzenie i podjadanie

To, co i jak często podjadamy w czasie pracy ma znaczenie – zazwyczaj są to słodycze oraz fast-foody, bardzo często dochodzą do tego słodzone lub gazowane napoje. Niestety apetyt jest w takich warunkach silny, no i do tego dochodzą niezliczone wymówki uzasadniające wszystkie przekąski. Ważna jest też częstotliwość naszych posiłków – jeśli często coś podjadamy, to ślina nie jest w stanie całkowicie oczyścić jamy ustnej.

Wszystko to sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii i próchnicy, które mogą przyczynić się do powstawania ubytków. To zaś może skończyć się wizytą u stomatologa i nawet leczeniem kanałowym.

Niektóre z powyższych czynności wykonujemy niemalże codziennie i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Należy uważać na wszystkie złe nawyki, gdyż mogą one przyczynić się do rozwoju chorób, te zaś mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań są implanty zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>