Nitkowanie – robisz to dobrze

Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Niezależnie od tego, czy mamy jeszcze zęby mleczne, nosimy aparat ortodontyczny czy stosujemy implanty zębów. W każdym przypadku należy skonsultować ze stomatologiem właściwą postępowanie przy pielęgnacji. Jedną z czynności, o której zapominamy, a musi być regularnie wykonywana jest nitkowanie zębów. Musimy zdawać sobie sprawę, że samo szczotkowanie czy używanie płynu do jamy ustnej jest niewystarczające. Musimy dodatkowo wspomagać się nicią dentystyczną, aby uzyskać zamierzony efekt.

1280px-Dental_flossing_9344
Pamiętajmy, że przestrzenie międzyzębowe są niezwykle ważne. Spora część Polaków ma problem z chorobami zębów czy jamy ustnej, co ma związek ze szkodliwym działaniem próchnicy. Jeszcze inni cierpią na problemy z dziąsłami czy nieświeżym oddechem, co na co dzień jest bardzo uciążliwe i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Właśnie dlatego powinniśmy zaszczepić u siebie nawyk codziennego nitkowania, co pozwoli oczyścić powierzchnię stycznych zębów oraz przestrzeni międzyzębowych, pozbywając się płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych. Zalecamy robić to po każdym posiłku. Do wyboru mamy nici zarówno woskowane, jak i niewoskowane. Z dodatkiem fluoru lub bez niego.

Szczególnie przydatna jest nitka przy czyszczeniu przestrzeni pomiędzy tylnymi zębami. W tym przypadku inne sposoby nie pomagają, resztki pokarmowe nie dają się łatwo okiełznać.

Wymagające są także przestrzenie pod połączonymi zębami mostu, a także pod implantami. W takiej sytuacji niezbędne okaże się skorzystanie ze specjalnej szczoteczki międzyzębowej czy nitki Super-Floss. Skuteczność gwarantowana.

Wybór nitki dentystycznej musi być przemyślany. Cena nie powinna być żadnym wyznacznikiem. Nie ma uniwersalnych nitek. Muszą być dopasowane do naszych zębów, dlatego nieoceniona będzie pomoc specjalisty. Jeżeli zęby znajdują się bardzo blisko siebie (ekstremalna sytuacja), wtedy konieczne będą zalecamy tylko bardzo mocne nitki, aby nie zdołały się urwać podczas czyszczenia.

Jeśli nici dentystyczne przez dłuższy czas powodują u nas krwawienie czy silny ból, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Nie róbmy nic na siłę. Cierpliwie dopasowujmy nitkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>