Problematyczne zęby mądrości

Trzecie zęby trzonowe zwane potocznie ósemkami lub zębami mądrości są spadkiem po dalekich przodkach, który nie zanikł w procesie ewolucji. Zęby mądrości najczęściej wybijają się pomiędzy 16 a 25 rokiem życiem, ale może się też zdarzyć, że pojawią się dopiero w okolicach 40 roku życia. Często kojarzą się z intensywnym bólem, koniecznością wizyt w gabinetach stomatologicznych, a nawet zabiegami chirurgicznymi. Co ciekawe nie każdy je ma – u niektórych nie wyrastają ze względu na brak zawiązków zębowych.

strategyNiekiedy zdarza się, że ósemki są przechylone i mogą być przyczyną próchnicy, stanów zapalnych czy problemów ze zgryzem. Zdarza się, że problemy z ósemkami są znacznie poważniejsze. W następstwie ich wyrzynania mogą stworzyć się np. torbiele zawiązkowe. Spory o to, warto wyrywać zęby mądrości, toczą się od bardzo dawna i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje mi się, ze jeśli nie wiążą się z nimi żadne przykre konsekwencje, lepiej nie wyrywać.

Trzeba jednak pamiętać o regularnym dbaniu i domywaniu wszystkich zębów – szczególnie tych na samym tyle szczęki. Jeżeli zajmą się próchnicą, wtedy nie będzie wyjścia i trzeba będzie podjąć decyzję o kosztownym leczeniu lub ich wyrwaniu. Innymi wskazaniami do ekstrakcji są: zapalenie dziąsła, próchnica, leczenie ortodontyczne czy zalecenia protetyka.

Jeżeli zastanawiają się Państwo, czy mają ósemki lub wiedzą, że mają, ale nie są pewne, czy warto je usunąć, zachęcamy do konsultacji ze stomatologiem. Oceni on, czy warto podjąć leczenie np. kanałowe, czy lepiej od razu usunąć. Teoretycznie w ich miejsce można wstawić implant zęba, jednak nie zawsze ma to sens. Nie jest powiedziane, że zęby mądrości muszą być koniecznie uciążliwe. Kiedy są dobrze ustawione, niedotknięte próchnicą, mogą z powodzeniem pozostać na swoim miejscu przez całe życie, przyczyniając się do optymalnego żucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>