Próg bólu

N79O15BH30Każdy człowiek wie czym jest ból. Faktem jest, że każdy odczuwa go inaczej – ma inny próg bólu. Począwszy od natężenia bodźca wywołującego minimalny próg, aż po ten wywołujący maksymalną tolerancję, mamy do czynienia z uczuciem czysto subiektywnym. Zatem te same czynniki mogą wywołać niewielki u jednej, i trudny do zniesienia u drugiej osoby ból.

Mimo krążących w obiegu przekonań, wiele osób nie boi się dentysty. Co więcej – istnieją jednostki, które siedząc na krześle przed zabiegiem nie trzęsą się ze strachu, lecz przeciwnie – opowiadają stomatologowi żarty, przekształcając te kilkanaście minut w spotkanie towarzyskie. To ludzie mający wysoki próg bólu, którzy uważają, że wizyta u dentysty wcale nie jest czymś strasznym. Często nawet, na przykład podczas naprawiania zęba, nie potrzebują znieczulenia. Jednak są to dosyć rzadkie przypadki, a osób, które unikają dentysty jak ognia, jest więcej.

U wielu ludzi strach przed wizytą u dentysty jest silniejszy niż chęć posiadania zdrowych zębów. Pewnie niektórzy z nich mają traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, gdzie zęby w trakcie i po zabiegu bardzo bolały, rodząc tym samym strach przed kolejną wizytą. Inne trafiły na złego stomatologa, który nieprofesjonalnie je obsłużył, przez co przypisały jednakową tabliczkę wszystkim dentystom. Czasem wizyta kojarzy się po prostu ze specyficznym zapachem i strasznymi odgłosami. Są też osoby, które, mając niski próg bólu, odczuwają duży dyskomfort nie tylko w trakcie, ale też po zabiegu.

Należy pamiętać, że zdrowe zęby mają duży wpływ na samopoczucie. Zatem nawet jeżeli ma się niski prób bólu, gabinety stomatologiczne wychodzą naprzeciw oferując znieczulenia, dzięki którym leczenie kanałowe czy założenie implantu zęba nie będzie aż tak traumatycznym przeżyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>