Przegląd uzębienia – dlaczego warto go robić?

Wiosna to czas, w którym w końcu możemy odpocząć od ciągłych chorób oraz wizyt u lekarzy. Warto jednak pamiętać, że poza leczeniem chorób, istotne jest także rutynowe przeglądanie funkcji naszego organizmu. Nawet, jeśli nie dolegają nam żadne męczące objawy, warto wybrać się np. do stomatologa. Dlaczego?

Przegląd zębów pozwala przede wszystkim na wykrycie ubytków, które jeszcze nie zdążyły nam przeszkadzać w codziennym życiu. Dzięki wczesnemu pozbyciu się próchnicy, można zapobiegać konieczności wstawiania implantów stomatologicznych oraz popadania na choroby, które są konsekwencją zaniedbania higieny jamy ustnej. Bakterie bytujące w okolicach dziąseł oraz w szczelinach między zębowych, z łatwością dostają się do krwiobiegu, szerząc infekcje w całym organizmie.

Wspomniane bakterie mogą być także przyczyna powstawania zatorów w żyłach oraz tętnicach, powodując szereg chorób związanych z układem krwionośnym.

Jednak nie na tym kończą się historie, o jakich istnieniu możemy się dowiedzieć dzięki , jakie idą za wizytami w gabinecie dentystycznym. Zatem rutynowa wizyta u stomatologa może okazać się szansą do wczesnego leczenia chorób, które jeszcze nie zdążyły dać o sobie znać. Jakiego typu schodzenia mamy na myśli?

Anemia

Bardzo blade dziąsła mogą być oznaką obniżonego poziomu hemoglobiny. Z tego względu dentysta, którego zaniepokoi kolor dziąseł, może odesłać swojego pacjenta na badania krwi, które dadzą jasny obraz sytuacji. Warto pamiętać, że anemia stanowi podłoże do rozwoju różnego rodzaju schorzeń oraz do pojawienia się problemów z płodnością.

Cukrzyca

Cukrzyca daje bardzo charakterystyczne objawy w jamie ustnej, dlatego dentysta bez problemu jest w stanie rozpoznać diabetyka przez zęby, które leczy. Mocno zarysowane infekcje bakteryjne oraz grzybicze prowadzące do stanów zapalnych są normą w przypadku jamy ustnej osób chorych na cukrzycę.

Wirus HIV

Niepokojąco wyglądające pleśniawki oraz owrzodzenia mogą świadczyć o rozwijaniu się wirusa HIV w organizmie leczonego pacjenta. Często dochodzi także opryszczka oraz biało-szare plamy na języku i policzkach.

Zaburzenia na tle psychicznym

To wydaje się naprawdę niewiarygodne – jak dentysta może rozpoznać schorzenia związane z psychiką? Otóż faktycznie – może. W przypadku depresji oraz zaburzeń poznawczych, często dochodzi do zaniedbywania higieny jamy ustnej, do nadmiernego szczotkowania lub zapominania o nim. Wówczas gdy pacjent snuje hipotezy o poważnych chorobach, a w jego jamie ustnej istnieją dowody na codzienne zaniedbania, warto uspokoić pacjenta i odesłać go do psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>