Wizyta u stomatologa. Jak często?

Wizyty u stomatologa – delikatnie mówiąc – nie należą do najprzyjemniejszych. Pewnie w tym czasie moglibyśmy spędzać czas w milszy sposób, ale systematyczne kontrole mogą uchronić nas przed poważnymi problemami z zębami, które w efekcie często doprowadzają do konieczności zainwestowania w leczenie kanałowe, a nawet – bardziej pesymistycznie – w implanty zębów. Aby się przed tym ustrzec, konieczne są wizyty u dentysty. A jak często powinny się odbywać? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

dentist-pain-borowac-cure-52527
Zanim zdecydujemy się umówić na wizytę, pamiętajmy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób się do niej przygotować, ile będzie kosztowała i jak długo ma trwać. Wcześniej – mając na uwadze komfort pracy stomatologa – odpowiednio zadbajmy o higienę jamy ustnej. Jeśli na wizytę jedziemy od razu po pracy, warto wziąć ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów, a jeśli nie mamy możliwości umyć zębów, wtedy chociaż gumę do żucia czy płyn do płukania.

Musimy również pamiętać, że na wizytę umawiamy się niezależnie od problemów stomatologicznych. Nawet jeśli nie wypadła nam plomba, nie odczuwamy żadnego bólu, to systematyczne wizyty (najlepiej minimum co pół roku) pozwolą oszczędzić nam czas, pieniądze i stres. Jest to opłacalna inwestycja. Wbrew pozorom regularna kontrola jest dużo tańsza w dłuższej perspektywie czasu. Bowiem oszczędzamy sobie problematycznych wizyt, podczas których przeprowadzane jest leczenia kanałowe czy ekstrakcja zęba. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nie studiowaliśmy kilku lat stomatologii, więc nie powinniśmy sami wystawiać diagnozy. Nie jesteśmy w stanie ocenić ubytku próchniczego, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju. Teoretycznie może się wydawać, że wszystko jest w porządku, nic nas nie boli, a tak naprawdę konieczna jest wizyta u stomatologa, który oceni także, czy pojawiają się pierwsze objawy kamienia nazębnego.

Jeśli chodzi o częstotliwość wizyt o specjalisty, to powinny one odbywać się co 6 miesięcy, ale wiele zależy od wieku pacjenta i historii naszych zębów. W niektórych przypadkach zachodzi nawet konieczność wizyt co 3 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>